27.11.2017
 

Dnes byl při Dni otevřených dveří na Střední odborné škole Ahol poprvé představen velmi progresivní studijní obor Ortoticko-protetický technik, který slučuje poznatky anatomie, biomechaniky a IT technologií.

Ortoticko-protetičtí technici jsou lidé, kteří v úzké spolupráci s lékaři vyvíjejí ortézy a protézy pro lidi po automobilových nehodách, úrazech a dalších postiženích. Když americký filmový režisér José Padilha před 3 lety točil film Robocop, vycházel při sestavování svého Robocopa z dovedností a poznatků ortoticko-protetických techniků.

S vývojem moderních technologií se možnosti moderní medicíny posunuly značně kupředu. Po ortoticko-protetických technicích je dnes obrovská poptávka," vysvětluje ředitelka Střední odborné školy Ahol Ing. Radmila Sosnová. Na absolventy oboru již nyní čekají třeba Fakultní nemocnice Ostrava, Federace ortoticko-protetických techniků, nebo Asociace poskytovatelů zdravotnických pomůcek. Vznik nového oboru finančně podpořilo Statutární město Ostrava.

Podle odborného garanta Petra Krawczyka, zakladatele společnosti Proteor, která zvyšujeme kvalitu života lidí s postižením, je nový obor vhodný zejména pro žáky, kteří jsou technicky zdatní, mají velkou prostorovou představivost a jsou i manuálně zruční.

Na nový obor Ortoticko-protetický technik se mohou žáci základních škol hlásit již nyní. Pokud vyplní předběžnou přihlášku na webových strábkách Ahol do 31.12. 2017, mohou absolvovat přípravu na přijímací zkoušky ZDARMA.