09.03.2018
 

V pátek 9. března 2018 se konal v multikině Cinestar 11. ročník oborové soutěže Superstar v odborných znalostech Střední odborné školy AHOL. Žáci prezentovali odborné znalosti v rámci vypracovaných projektů ve třech kategoriích - ekonomické, humanitní a v multimediální.

Odbornou porotu tvořily významné osobnosti regionu a odborníci z jednotlivých oborů. Jedním z nich byl Ing. Radúz Mácha - ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, které nad soutěží převzalo záštitu. K dalším porotcům patřil Radek Erben - televizní a rozhlasový moderátor, Mgr. Lenka Fonioková - regionální koordinátorka informačních aktivit o Evropské unii Úřadu vlády ČR nebo pan Zdeněk Bárta - profesioníální fotograf a kameraman. Výkon studentů hodnotila také radní Moravskoslezského kraje - Radomíra Vlčková.

Do řad diváků rovněž usedli pozvaní hosté: Bc. Martin Bednář - starosta městského obvodu Ostrava - Jih, Gabriela Matějovská - majitelka jednoho z obchodů Bez obalu, ing. Martin Procházka - marketingový specialista, Mgr. Dagmar Kocichová, Ph.D. trditelka Vyšší odborné školy AHOL, Mgr. Pavla Masnikosová, ředitelka centra celoživotního učení škol AHOL a Pavla Bernertová, předsedkyně zapsaného spolku FIDES a projektová manažerka škol AHOL.

Žáci po přednesené prezentaci museli čelit kritickým postřehům odborné poroty, která hodnotila nejen jejich projev a úroveň prezentace, ale především jejich odborné znalosti a schopnost obhájit svůj názor na veřejnosti - nejen před odbornou porotou, ale i před svými spolužáky.

Témata prezentovaných prací v ekonomické sekci se nesla jak ve vážné rovině související s aktuálním problémem znečišťování životního prostředí s vazbou na omezení produkce obalů pomocí nově vznikající sítě prodejen potravin Bez obalu, tak i v uvolněnější podobě, kdy se studenti snažili humornou formou zprostředkovat setkání se starostou obce. Další týmy předvedly svou schopnost podnikat a představily vizi svých budoucích podniků. Poslední téma ekonomické kategorie se zabývalo tématem prodeje zboží ve fanshopu.

Humanitní sekce předvedla prezentaci z oblasti mezilidských vztahů z pohledu dnešní mladé generace a také prezentací zabývající se tzv. sociálními plakáty, které jistě na každého diváka silně zapůsobily. Zbývající prezentace se zabývaly hodnocením života dětí v dětských domovech pohledem laické veřejnosti i samotných dětí a také jsme prostřednictvím posledního soutěžícího týmu mohli nahlédnout pod pokličku dobrovolnictví.

V oblasti multimediální žáci dokázali všechny přesvědčit o tom, že i mladí lidé jsou schopni vnímat a prezentovat vážná témata současné doby, ale především, že i oni mají smysl pro humor a smích umí vykouzlit i na tváři diváků. Filmy, které sami vymysleli a natočili, překvapily svou vynikající úrovní a zpracováním.
Výsledky soutěže:

Ekonomická kategorie
1. místo - Co takhle Bez obalu? (Jakub Redl, Eliška Volčíková, Lucie Vaňková)
2. místo - Setkání se starostou (Nikol Adamcová, Sebastian Popov, Dragan Jankulovski, Liliana Höriková,Tobiáš Hrnčíř a Filip Antonín)
3. místo - Chocodream (Nikol Tirolová, Aneta Garšicová, Kateřina Svrčinová, Vanessa Hrehorová)

Humanitní kategorie
1. místo - Sociální plakát (Daniela Sakreidová, Nela Kolářová)
2. místo - Jací jsme ? (Daniela Sakreidová, Monika Vrbová)
3. místo - Dobrovolnická činnost (Eliška Ćmielová, Nikola Chloupková, Ludmila Slezáková)

Multimediální kategorie
1. místo - B-Day (Dominik Kašpárek, Matěj Hargaš)
2. místo - AKTA BABIŠ (Tadeáš Urbánek)
3. místo - Život modelek (Barbora Ohřálová)

Všem zúčastněným děkujeme za úžasný zážitek, vítězům jednotlivých kategorií gratulujeme a přejeme krásné jarní prázdniny.

Ing. Ivana Němcová